Świat to za mało

2021-05-10

XVI Międzynarodowy Dzień Celiakii w Polsce - 16 maja

Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiaką i na Diecie Bezglutenowej zaprasza do wspólnych obchodów 16. Międzynarodowego Dnia Celiakii, tym razem pod hasłem "CELIAKIA – MISTRZYNI W CHOWANEGO".

Święto wpisane do kalendarza na 16 maja wypada w niedzielę, dlatego postanowiliśmy głośno mówić o celiakii przez cały tydzień, już od 10 maja. Dołączcie do nas i zostańcie Ambasadorami MDC!

Poprzez hasło “CELIAKIA – MISTRZYNI W CHOWANEGO” chcemy zwrócić uwagę na to, jakie maski może przybrać choroba, jakie dolegliwości można z nią wiązać, co może niepokoić.

Oto co planujemy:

Naszym celem jest dotarcie do osób niezdiagnozowanych, w tym do tych, które latami poszukują u lekarzy przyczyn swoich dolegliwości, niestety bezskutecznie. Dlatego właśnie będziemy mówić o różnorakich symptomach celiakii: od neuropsychiatrycznych po ginekologiczne, ze strony układu kostnego i hormonalnego. Także o tym, jak celiakia wpływa na stan jamy ustnej. Wszystko po to, aby uwrażliwić ludzi na chorobę, która dotyka co setnego Polaka.

Posty i informacje na ten temat znajdziecie na naszej stronie oraz w naszych kanałach społecznościowych. Do współpracy zaprosiliśmy również media oraz influencerów.

Webinarium

Z okazji MDC zapraszamy Was na webinarium z udziałem dr hab. n. med. Wojciecha Marlicza pt.: „Celiakia – mistrzyni w chowanego”, które odbędzie się 11 maja o godz. 18:00. Spotkanie poprowadzi Małgorzata Źródlak, prezes naszego Stowarzyszenia.

Dr hab. n. med. Wojciech Marlicz pracuje w Klinice Gastroenterologii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Jest również członkiem American College of Gastroenterology i Royal College of Physicians w Edynburgu. W Polsce reprezentuje Europejskie Towarzystwo Medycyny Stylu Życia.

Zapraszamy Was i grono Waszych Bliskich do udziału! Spotkanie jest bezpłatne i potrwa ok. 2 godziny. Obowiązują zapisy.

List otwarty do władz

W Międzynarodowy Dzień Celiakii postanowiliśmy kolejny raz zwrócić uwagę władz na wyzwania, z jakimi na co dzień mierzą się osoby z celiakią. W przygotowanym liście wskazujemy propozycje ich rozwiązania. Pismo skierowane do Ministerstwa Zdrowia i innych decydentów opublikujemy już 16 maja.

Konkurs dla dzieci

Z myślą o stowarzyszeniowych dzieciach przygotowaliśmy konkurs plastyczny. Temat pracy jest jednocześnie hasłem tegorocznego MDC. Ogłoszenie zwycięzców zaplanowaliśmy na 1 czerwca w Międzynarodowy Dzień Dziecka. Wówczas również opublikujemy prace dzieci i już nie możemy się ich doczekać! Dla wszystkich dzieci, które wezmą udział w zabawie przygotowaliśmy super nagrody – szczegółowe informacje już jutro!

Finał w niedzielę

Finałem obchodów MDC będzie wspólny obiad online 16 maja, który pomogą nam przygotować szef kuchni Laurent de Bremeaker (Żywa Kuchnia) oraz nasza członkini i wolontariuszka, Kinga Władyka. Już wkrótce przekażemy więcej informacji na temat tego wydarzenia.

Zachęcamy Was, abyście pomiędzy 10 a 16 maja udostępniali treści z naszej strony i profili na Instagramie oraz Facebooku, dzielili się doświadczeniami w swoim najbliższym otoczeniu, edukowali znajomych.

Bądźcie Ambasadorami Międzynarodowego Dnia Celiakii, bo działając razem mamy większą moc zmiany Polski w kraj przyjazny osobom takim jak MY!

Źródło: https://celiakia.pl/miedzynarodowy-dzien-celiakii-w-polsce-juz-po-raz-16/